Rodzaje obróbki metalu – hartowanie

Najbardziej ogólnym oraz zarazem popularnym wariantem z rodziny metali jest naturalnie tzw. stal. Powstaje ona w wyniku stopu żelaza i węgla, gdzie jego zawartość nie przekracza 2%. Prócz tego w wielu przypadkach dodaje się też inne metale w celu poprawienia właściwości, najczęściej są to takie metale jak: chrom, nikiel, mangan, wolfram, miedź, molibden oraz tytan. W wypadku kiedy stop zawiera takie pierwiastki jak: siarka bądź azot, są to zanieczyszczenia powstałe w wyniku reakcji. Stal otrzymuje się z tzw. surówki, jaką tworzy się z podanych wyżej składników, a nadrzędnym miejscem do tego jest oczywiście specjalna huta, gdzie produkuje się też inne typy stopów metali.

Do tego, żeby powstał stop niezbędna jest wysoka temperatura, jaką otrzymuje się w wyjątkowych piecach, mogących rozgrzać się nawet do około 1500 stopni. W dziennym życiu, na dowolnym kroku napotykamy wiele typów artykułów stalowych, jest to materiał niesłychanie wytrzymały oraz zarazem powszechnie stosowany w wielu dziedzinach życia.

Do tego, aby zdobyć jeszcze o wiele bardziej wytrzymały stop, wykonuje się specjalny proces zwany hartowaniem. Wszystkie stopy przeróżnych typów metali podzielić wolno na parę kategorii, pod względem wielu rozmaitych składników fizycznych, mechanicznych jak też chemicznych, a też zastosowania – przetestuj Energoel. Pierwszym oraz zarazem głównym podziałem dotyczącym stali jest skład chemiczny. Tu wyróżnić można następujące rodzaje: stal węglowa (nisko, średnio bądź wysokowęglowa) oraz stal stopowa (nisko, średnio, wysokostopowa).

Potem pod względem zawartości węgla i struktury mamy: stal podeutektoidalną, eutektoidalną oraz nadeutektoidalną. Stopień czystości stopu obejmuje: przeciętną, wyższą lub też najwyższą. Poprzez wzgląd na zastosowanie: stal konstrukcyjna (ogólnego zastosowania, automatowa, łożyskowa, sprężynowa, dla ulepszania cieplnego), narzędziowa (do pracy na zimno czy też gorąco oraz szybkotnąca), szczególna (bardzo kultowa nierdzewna, kwasoodporna, magnetyczna, transformatorowa, żaroodporna) oraz historyczna. Z tych wszystkich typów powstaje dużo gotowych produktów, jakie jesteśmy w stanie zakupić w dowolnym sklepie budowlanym czy też narzędziowym.

br>

Powiązane publikacje

Sens lokalu mieszkalnego w życiu każdego człowieka

W życiu każdego młodego człowieka, który chce się usamodzielnić i przysłowiowo „iść na swoje”, nadchodzi taki czas, że musi podjąć trudną decyzję. Wtedy zwykle stoi przed wyborem i musi zdecydować się na jedną z opcji, równolegle odrzucając tą drugą. Ta sytuacja jest aktualna, kiedy młoda jednostka bądź też świeżo upieczone małżeństwo szuka mieszkania i musi […]

Meble kuchenne i fronty – jakie zakupić?

Szukając idealnych mebli kuchennych z pewnością pierwszą rzeczą, na jaką zwrócimy szczególną uwagę będzie ich wygląd zewnętrzny. Jesteśmy wszyscy wzrokowcami lubimy otaczać się ładnymi rzeczami przekładamy ich wygląd nawet nad atuty funkcjonalne. W następstwie tego też pierwsze, na co zwracamy szczególną uwagę to fronty mebli, mogą one być wykonane z drzewa, forniru, szkła, płyty MDF […]